Site Haritası Deutschland
ANASAYFA
HAKKIMIZDA
ÜRÜNLER
HİZMETLERİMİZ
HABERLER
SIKÇA SORULAN SORULAR
İLETİŞİM
  SIKÇA SORULAN SORULAR
 
 
BEKAP
BEKAP
BEKAP

BEKAP
SIKÇA SORULAN SORULAR

1 )   Dilinmiş sac ile çelik ambalaj çemberi arasında ne fark vardır?

Öncelikle çelik ambalaj çemberi bir iş güvenliği malzemesidir.
Bunu vurguladıktan sonra aşağıdaki farkları sıralayabiliriz.

a )   Çelik ambalaj çemberi özel çeliklerden ve özel ısıl işlemler sonrası üretilmektedir. Böylece hem çok mukavemetli, hem de yüksek kopma uzamalıdır. Üretim EN 13246 normuna uygun olarak yapılmaktadır. Dilinmiş sacın ambalaj çemberi olarak kullanılması sakıncalıdır. Zira mekanik özellik değerlerinin düşük olması sebebi ile kopma riski çok yüksek olup iş güvenliği açısından uygun değildir.

b )    Çelik ambalaj çemberinde kenarların yuvarlatılması dolayısıyla el kesme riski ortadan kalkmakta ve iş güvenliğine uygun şartları oluşturmaktadır. Dilinmiş sacın ambalaj çemberi olarak kullanılması durumunda, kenarının çapaklı olması dolayısıyla ambalajlamada çalışanların ve daha sonra paketlenmiş ürünleri alanların el ve parmaklarının kesilmesi suretiyle yaralanmalara sebep olabilmektedir.

c )    Çelik ambalaj çemberinde kenarların yuvarlatılması dolayısıyla özellikle ambalaj makinalarının arızalanmasını engellemektedir. Dilinmiş sacın kenarının çapaklı olması dolayısıyla kullanımda makinalar sık arıza yapmaktadır.

d )    Çelik ambalaj çemberi üç değişik yüzey tipinde üretilmektedir. (meneviş+vakslı, siyah boyalı+vakslı, çinko boyalı+vakslı). Çemberin üzerine uygulanan boya çok yüksek korozyon direnci sağlamakta. Bu sebeple korozyon dayanımı yüksektir.

e )    Çelik ambalaj çemberi ile ambalajlanan ürünler nakliye sırasında dağılma ve zarar görme konusunda yüksek güvenceye alınmış olmaktadır.


2 )   Çok ağır ve mukavemet gerektiren yerler için dayanımı yüksek çelik ambalaj çemberi var mı?

EVET var. Türkiye’de ilk kez BEKAP tarafından üretilen ve sadece BEKAP tarafından üretilmeye devam edilen Ares Plus ve Ares Plus Flex markalı yüksek çekme mukavemetli ve yüksek uzamalı ürünler ile yüksek dayanım gerektiren paketlemelerde iş güvenliği’nin en yüksek seviyede olmasını sağlamaktadır. Özellikle kalın ve yüksek mukavemetli (HR) ruloların paketlenmesinde, çok uzak mesafeye sevk edilecek boru ve uzun mamullerde bu ürünlerin kullanımı çember kopmalarını ve iş kaza riskini minimum seviyeye indirmektedir.

3 )   BEKAP sadece Elektro galvanizli sac satışımı yapıyor?

HAYIR. BEKAP Çelik Servis Merkezi ile (dilme ve boy kesmeler) sıcak haddelenmiş, soğuk haddelenmiş, sıcak daldırma galvanizli ve boyalı sacların da satışını, rulo, ölçüsünde dilinmiş, boy kesilmiş ürünler olarak yapmaktadır.


4 )   Herhangi bir sıcak veya soğuk sac elektro galvaniz kaplama yapıldıktan sonra mekanik özellikleri değişir mi?

HAYIR. Zira elektro galvaniz kaplama yöntemi diğer kaplama yöntemlerinden farklı olarak oda sıcaklığına yakın sıcaklıkta yapılmakta ve kaplama yapılan hammaddenin mekanik özelliklerini (çekme mukavemeti, sertlik, akma mukavemeti, kopma uzaması) kesinlikle değiştirmemektedir.

 
 
 
© Copyright 2009 BEKAP